Четвъртото издание на фестивала за изкуство и права „Граждански будилник“ започва тази събота, 31 август, в Южния парк, съобщават организаторите.
Майката на покойната операторка Халина Хъчинс бойкотира световната премиера на филма „Ръжда“ на филмов фестивал в Полша в сряда, казвайки, че смята това за опит на Алек Болдуин „несправедливо да се възползва“ от смъртта на дъщеря й, предаде Асошиейтед прес.
Премиерата на уестърна е на Международния фестивал за операторско майсторство Energa Camerimage в полския град Торун три години след като Хъчинс бе застреляна на снимачната площадка.
Болдуин изпълнява главна роля и е съпродуцент на филма „Ръжда“. Той насочва пистолет към операторката Халина Хъчинс по време на репетиция на снимачната площадка край Санта Фе през октомври 2021 г. Пистолетът гръмва и я убива, като ранява режисьора Джоел Соуза. Болдуин твърди, че е дръпнал ударника, не и спусъка, а пистолетът е стрелял.
Премиерата на филма бе посветена на Хъчинс. &b
Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.
Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.
„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.
„Беше изискан, възпитан човек, с
Сопраното Александрина Пендачанска, Бисер Георгиев – бас, и Даниела Дякова – мецосопрано, са тазгодишните лауреати на международната награда „Никола Гюзелев“.
На 5 октомври в Софийската опера и балет ще се състои концерт на носителите на отличието, съобщават от едноименната фондация.
Събитието е в памет на маестро Никола Гюзелев, доктор хонорис кауза на БАН, комендаторе на Италия, носител на международната награда „Златен Верди“.
Ще участва оркестърът и солисти на Софийската опера и балет с диригент Андрей Галанов. Програмата включва оркестрови фрагменти, арии и дуети от опери на Волфганг Амадеус Моцарт, Камий Сен-Санс, Джакомо Пучини, Пиетро Маскани, Джузепе Верди, Винченцо Белини, Шарл Гуно, Франческо Чилеа, Амилкаре Понкиели,
Служебният министър на културата Найден Тодоров изрази надежда, че старите български столици Плиска и Преслав, солниците в Провадия и целият Национален историко-археологически резерват „Мадара“ (не само Мадарският конник, който е в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО и е глобален символ на България – б.а.) ще станат защитени обекти на световната организация.
Изказването си пред журналисти в Шумен Тодоров направи по повод предстоящото домакинство на България на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Той бе на форум от националната кампания на Медийната група „Стандарт“ – „Бранд България“, състоял се в Регионалната библиотека в Шумен, с участието на заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, кметът на Шумен проф. Христо Христов, областният управител Бейнур Ахмед, народни п
България ще направи всичко, което е необходимо, за да запази "Старинен град Несебър" в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Това заяви служебният министър на туризма Евтим Милошев по време на срещата си с помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО Ернесто Отоне в централата на международната организация в Париж, съобщиха от ресорното министерство.
Милошев подчерта, че страната ни работи по изпълнението на препоръките на Комитета за световно наследство с оглед на запазването на статута "Старинен град Несебър" в Списъка на световното наследство. На срещата присъстваха още Ирина Кае, директор на отдела за културно наследство и Франсоаз Оберт, съветник по културните политики в организацията, а от българска страна - Радка Балабанова-Рулева, посланик на България във Франция, и Искра Ангелова, заместник-постоянен представител на България към ЮНЕСКО.
Министърът бла
По думите им локацията не е никак случайна. „Граждански будилник“ се слива в едно течение с „Реките на града“ като част от 3-дневната програма на „Реките на София“, за да разкаже още по-звучно колко е ценно да можем да се сдружаваме в името на общи каузи“, коментират от екипа на фестивала.
„За четвърта година ще празнуваме силата на креативния активизъм и будния граждански дух. Ще сътворяваме, ще учим и ще се застъпваме за правата, които ни правят силни и смели граждани. Всичко това ще се случва, докато се забавляваме в каскада от креативни работилници, водени от социално ангажирани артисти, образователни игри с участието на правозащитни организации и творчески занимания, модерирани от граждански активисти“, посочват организаторите.
По думите им кулминацията на фестивалната програма ще бъде награждаването на талантливите творци в седмото издание на конкурса „Граждански будилник“ на Българския център за нестопанско право.
Своето творческо вдъхновение по конкурсната тема „Активизъм в действие: Силата да спасим градската природа“ споделиха 65 любители илюстратори, фотографи, писатели и поети, мотивирани с творбите си да се застъпят за правото ни да живеем в чиста и здравословна околна среда.
Ще бъдат наградени творби, избрани от професионалното жури с участието на експерти в природозащитата, ще бъдат отличени и произведенията, избрани от публиката в онлайн гласуването.
Изложбата на икебана композиции и картини в този стил е подредена от днес до 27 октомври в Източен сектор на Римски стадион в Пловдив.
Посетителите ще могат да участват и за първи път в Пловдив в икебана пърформанс и да се включат в работилница по икебана. Това съобщи Мирослава Иванова, организатор на събитието.
Пърформанса ще бъде изпълнен от нея, тя е икебана артист и лицензиран преподавател в школата Sogetsu Токио и е известна още с японско име Hosen. Освен нея творците в изложбата са още нейните две талантливи ученички Лидия Киерепка и Кремена Николчева.
В пърформанса ще бъде сътворена голяма скулптурна аранжировка на икебана с участието на публиката, под съпровода на японска музика.
„Всяка година правим изложба с идеята да доближим това изкуство до хората, тъй като вярвам, че икебана е изкуство, което може да бъде използвано от всеки чо
Общо 39 филма на социална и екологична тематика ще бъдат показани в шестото издание на Международния филмов фестивал „На брега“ в края на лятото, в София, съобщават организаторите.
Събитието ще продължи пет вечери – от 30 август до 1 септември в рамките на фестивала „Реките на София”, както и на 8 и 11 септември в кино „Кабана“, в парка пред НДК.
Документално кино от цял свят е с фокус към опазването на околната среда, игрални филми, късометражна селекция на социални теми и експериментално кино. Ще бъдат представени също еко инсталация от предмети, изхвърлени в природата и намерени по време на доброволчески почиствания. Ще има информационен щанд за инициативи на „Грийнпийс“.
„Тематичните прожекции предлагат на зрителит
Националният фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ представя в зала 1 на НДК концерт-спектакъла „Ела се вие, превива" с участието на Симфониета (Враца) и над 140 души екип. Събитието е на 29 септември, съобщават организаторите.
Проектът е посветен на българската сватба. Ще бъдат представени музикално-танцови картини, пресъздаващи сватбени ритуали и пролетните празници от различни региони на България.
„След поредица от концерти в страната, продължава успешната симбиоза между фолклорен и симфоничен оркестър реализирана по време на целия концерт. Зрителите ще се насладят и усетят цялостното въздействие и звук с плътност, мащаб и обем, непознат и дори революционен за фолклорното ни изкуство“, разказват от екипа на ансамбъла.
По думите им водеща роля за тази музикална симбиоза има Националният дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ приветства присъждането на Националната награда за скулптура „Акад. Иван Лазаров“ на българска скулпторка Снежана Симеонова. Освен забележителните си изяви в областта на скулптурата, Симеонова е дарител на Фонда, съобщават от екипа на НДФ.
Симеонова е автор, който е с по-голяма популярност в чужбина, отколкото в собствената си страна, отбелязват от НДФ "13 века България". Тя има в биографията си участие в повече от 55 международни експозиции на произведения от камък, бронз и дърво и над 20 самостоятелни изложби.
Основната причина за това името й у нас да не известно в степента, в която е в чужбина, е специфичният афинитет на Снежана Симеонова към реализация на монументални форми, които в България, с изключение на поръчкови паметникови реализации, са изключение. Така авторовото присъствие, кое
Изложба „Небето, риза нетъкана” на студента по трансмедийни изкуства във Виена Александър Габровски се откри в галерия „A&G Art Meeting“ във Варна.
Творбите на младия автор, който е родом от Варна, са посветени на тъканта на реалността и нишките, които изплитат всичко около нас. Той представя маслена живопис, керамика, фотографски колажи, поезия. На откриването авторът прочете свои лирични творби и участва в 15-минутен пърформанс заедно с танцьорката Звезделина Станева и Калоян Васев.
В своето представление тримата чрез танц и песен събраха три разноцветни нишки, в които след това оплетоха и публиката. Танцът бе придружен и от четене на поетични творби и диалози. „Аз не танцувам, аз рисувам във въздуха. Не, аз не рисувам, а изписвам букви и изречения с тялото си. Не, аз не пиша с тялото си, аз танцувам“, изрече авторът по време на своя танц. Той бе облечен в